تیم تخصصی تعمیرات و خدمات انواع دستگاه های ماینر 09127509007 - 09913312378 (از ساعت 9 تا 21)

تخفیف ویژه

۴ ویژگی کارت گرافیک🔴

 

 

شما عزیزان میتونید به جای خوندن مقاله به صوت زیر گوش دهید.❤🖤

 

 

 

کارت گرافیک

 

خصوصیت های کارت‌ گرافیک

   هر کارت گرافیک چند مشخصه‌ی بااهمیت دارد ، که تعدادی از آنها را در ادامه‌ بررسی می کنیم .

 

کارت گرافیک

 

رم‌‌های‌ ویدیویی مجتمع‌ با کارت‌های‌ گرافیک (VRAM) :

   کارت‌‌های‌ گرافیکی مدرن‌ با حافظه‌ی رم جداگونه تولید میشوند . رم‌‌های‌ کارت‌ گرافیک با رم اصلی‌ مادربرد مانند هم هستند با این تفاوت که VRAM مخصوص کارت‌ گرافیک می باشد و داده‌های گرافیکی را ذخیره‌ میکند . ظرفیت‌ حافظه‌ی کارت‌های گرافیکی مدرن از ۱ تا ۲۴ گیگابایت متغیر‌ می باشد . بیشتر‌ ظرفیت‌ این حافظه برای رزولوشن خرج میشود .

   فرمت‌های محبوب‌ رم‌های گرافیکی GDDR3 ، GDDR5 و GDDR5 X می باشند . از جدیدترین فرمت‌های VRAM میتوان به HBM (HBM 2 یا HBM 3) و GDDR6 اشاره‌ نمود . فرمت HBM گران‌ تر می باشد و موردعلاقه‌ی گیمر‌ها نمی باشد و بیشتر‌ در ورک‌استیشن‌ها استفاده‌ می گردد .

 

کارت گرافیک

 

سرعت‌ کلاک VRAM یا Memory clock speed :

   این مشخصه‌ نشان‌دهنده‌ی سرعت‌ پاسخ‌گویی حافظه‌ی رم کارت‌ گرافیک می باشد ؛ یعنی VRAM با چه سرعتی داده‌‌های گرافیکی را ذخیره می‎‌کند و با چه سرعتی از داده‌های ذخیره‌ شده‌ استفاده و پردازش می‌کند . این حافظه‌ رو با واحد مگاهرتز نشان میدهند (MHz) .

 

کارت گرافیک

 

تعداد‌ هسته‌ (Stream Processors/CUDA Cores) :

   هسته‌های کارت‌ گرافیک ، واحد‌‌های‌ محاسباتی جداگانه می باشند که محاسبات گرافیکی را بر عهده‌ دارند . تعداد‌ هسته‌ی بیشتر‌ ، عملکرد‌ بهتری را ارائه میدهد . هسته‌‌های‌ کارت‌های گرافیک AMD را با اسم‌ Stream Processors و این هسته‌ها را در nVIDIA با اسم‌ CUDA Cores میشناسند . مقایسه‌ی این هسته‌‌ها‌ بین‌ کارت‌های گرافیک دو برند AMD و اینتل ، مقایسه‌ی خوبی نمی باشد منتها می‌توانید تعداد‌ هسته‌‌های‌ دو مدل‌ متفاوت از یک برند رو با هم مقایسه کنید .

 

کارت گرافیک

 

توان طراحی حرارتی ( TDP (Thermal Design Power) ) :

   کارت‌‌های‌ گرافیک مدرن‌ برق بسیاری مصرف‌ میکنند و هرچه برق بیشتری‌ مصرف شود ، حرارت‌ بیشتری‌ تولید‌ میشود و حرارت‌ زیاد برای کارت گرافیک مضر می باشد . این ویژگی‌ حداکثر توان‌ مصرف‌ برق قطعه‌ رو نشان میدهد که منجر‌ به تولید‌ حرارت‌ میشود و با وات‌ نمایش‌ داده میشود . به عنوان مثال ، AMD Radeon RX 5700 – ۱۸۰ W . خنک‌کننده‌های کارت‌ گرافیک و اندازه‌ی قطعه‌ در این مشخصه‌ موثر می باشند .

 

بیشتر بخوانید : قدرتمند ترین ماینر😎

 

   مادربرد در بیشتر موارد حداکثر تا ۷۵ وات به کارت‌ گرافیک برق می‌رسانند و کارت‌ گرافیک برای تامین برق خودش‌ حتما باید به PSU یا واحد تامین برق متصل‌ گردد . برای این کار کارت گرافیک حتما باید پورت پاور داشته باشد . کارت‌های گرافیک جدید تا دو پورت برای پاور دارند .

 

4 ویژگی کارت گرافیک

نتیجه گیری :

   هر کارت گرافیک چند مشخصه‌ی مهم دارد که عبارتند از : رم‌‌های‌ ویدیویی مجتمع‌ با کارت‌های‌ گرافیک (VRAM) ، سرعت‌ کلاک VRAM یا Memory clock speed ، تعداد‌ هسته‌ (Stream Processors/CUDA Cores) ، توان طراحی حرارتی یا TDP .

   کارت‌‌های‌ گرافیکی مدرن‌ با حافظه‌ی رم جداگونه تولید میشوند . سرعت کلاک نشان‌دهنده‌ی سرعت‌ پاسخ‌گویی حافظه‌ی رم کارت‌ گرافیک می باشد . هسته‌های کارت‌ گرافیک ، واحد‌‌های‌ محاسباتی جداگانه می باشند که محاسبات گرافیکی را بر عهده‌ دارند . کارت‌‌های‌ گرافیک مدرن‌ برق بسیاری مصرف‌ میکنند و هرچه برق بیشتری‌ مصرف شود ، حرارت‌ بیشتری‌ تولید‌ میشود و حرارت‌ زیاد برای کارت گرافیک مضر می باشد .

 

نظرات خود را با ما از طریق شماره ۰۲۱۹۱۰۰۴۳۷۲ در میان بگذارید.

 

امتیاز بده لطفا!