تیم تخصصی تعمیرات و خدمات انواع دستگاه های ماینر 09127509007 - 09913312378 (از ساعت 9 تا 21)

تخفیف ویژه

🟥 نرخ هش بیت کوین چیست و چگونه اندازه گیری می‌شود؟

نرخ هش بیت کوین

 

نرخ هش یا قدرت هش

نرخ هش بیت کوین؛ نرخ هش (hash rate) یا قدرت هش معیاری است که توسط آن می‌توانیم عملکرد یک دستگاه ماینر را اندازه گیری کنیم. به بیان دیگر به میزان سرعتی که یک ماینر، موفق به حل مسئله پیچیده ریاضی می‌شود و در آن بلاک های داده را استخراج می‌کند، نرخ هش یا هش پاور می گویند. بیت کوین مهم ترین ارز دیجیتال است، از این رو لازم است بدانیم که نرخ هش بیت کوین چیست؟ و با استخراج بیت کوین چه رابطه ای دارد؟

 

نرخ هش بیت کوین چیست؟

شاید بارها شنیده باشید که نرخ هش بیت کوین افزایش و یا کاهش یافته است. در شبکه بیت کوین، مفهوم نرخ هش یا قدرت هش از اهمیت بالایی برخوردار است، به دلیل اینکه نشان می‌دهد برای انجام محاسبات پیچیده ریاضی چه مقدار انرژی باید مصرف بشود تا بلاک ‌ها بتوانند در مدت‌ زمان ده دقیقه ‌ای، ایجاد گردند. در حقیقت برای استخراج موفقیت آمیز بیت کوین، ماینرها باید معادلات ریاضی پیچیده ای را حل نمایند.

این مسائل پیچیده قابل حدس زدن نیستند و برای یافتن جواب آن‌ها به محاسبات پیچیده‌ای نیاز است. با این حال استفاده از مجموعه ای از فرمول ها نمی‌تواند آن‌ها را به جواب برساند. از طرف دیگر ماینرها به ازای حل کردن این مسائل ریاضی پاداش دریافت می‌کنند. در حقیقت نرخ هش، خروجی تابع هش و نرخ هش بیت کوین، سرعت اتمام عملیات محاسباتی در کد بیت کوین می‌‌باشد.

 

⚫🔴 پیشنهاد میکنم بخوانید: هش ریت یا hash rate چیست؟ و کاربرد آن در ارزهای دیجیتال 🔴⚫

 

🔴⚫🔴

 

پاداش استخراج و سختی استخراج بیت کوین

 

نرخ هش بیت کوین

هر چی سختی شبکه خرید بیت کوین بیشتر شود، برای استخراج بلاک‌ها، نرخ هش بیشتری مورد نیاز خواهد بود. از این رو با بالا رفتن نرخ هش، ماینرها پاداش بیشتری دریافت می‌کنند. در این فرآیند هرچه تعداد ماینرها افزایش پیدا کند، سختی شبکه بالاتر می‌رود و قدرت هش مورد نیاز برای استخراج هر بلاک هم بیشتر خواهد شد. به این معنی که تعداد حدس‌های ماینرها برای دست یابی به پاسخ صحیح مسائل ریاضی بیشتر خواهد شد.

علاوه بر این موضوع، دستگاه های ماینر از فرایند آزمون و خطا جهت پیدا کردن هش معتبر استفاده می کنند. تعداد آزمون و خطایی که یک ماینر می‌تواند در هر ثانیه انجام بدهد، بیانگر قدرت هش آن ماینر می‌باشد. بنابراین قدرت هش، همان قدرت محاسباتی شبکه به حساب می آید.

در حال حاضر بیشتر دستگاه های ماینینگ دارای قدرت محاسباتی در حدود ۱۴ TH/s هستند، به این معنی که هر دستگاه قادر است حداقل ۱۴ تریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام بدهد. این قدرت هشی که یک ماینر در مقایسه با قدرت محاسباتی کل شبکه در اختیار دارد، میزان شانس ماینر را در به دست آوردن بلاک ها نشان می‌دهد که معمولاً هر ده دقیقه یک بار اتفاق می‌افتد.

 

⚫🔴 پیشنهاد میکنم بخوانید: کسب درآمد میلیونی با دستگاه ماینر در سال ۲۰۲۲ 🔴⚫

 

🔴⚫🔴

 

تابع هش در بیت کوین

در روند استخراج، برای اضافه کردن هر تراکنش به بلاک چین، از توابع هش که بخشی از الگوریتم هش کردن بلاک است استفاده می‌گردد. ورودی‌ها برای این توابع تراکنش های جدیدِ هنوز تایید نشده به همراه ورودی‌های دیگری نظیر زمان انجام تراکنش و ارجاعی به بلاک های قبلی می‌باشد. استخراخ کنندگان برای تایید هر بلوک تراکنش باید همه ورودی ها را با ورودی های دلخواه ادغام کرده، به طوری که هش به دست آمده، با تعداد تعریف شده ای صفر آغاز شود، به این عمل اثبات کار گغته می‌شود.

در حال حاضر هش تولید شده باید با ۱۸ صفر شروع شود که این موضوع محاسبات سنگینی را می‌طلبد. زیرا که هر ورودی دارای هش منحصر به فردی است که با هر تغییر کوچک در ورودی، هش خروجی هم تغییر خواهد کرد. سیستم بیت‌کوین از الگوریتم هش SHA-256) Secure Hash Algorithm 256-bit) استفاده می‌کند.

 

⚫🔴 پیشنهاد میکنم بخوانید: چرا استخراج بیت کوین | ماینینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۲ 🔴⚫

 

🔴⚫🔴

 

اندازه گیری نرخ هش بیت کوین

 

نرخ هش بیت کوین

نرخ هش بر اساس هش بر ثانیه (h/s) محاسبه می‌گردد. با توجه به تعداد هش‌ ها، واحد های دیگری مثل مگا، گیگا و ترا هم وجود دارد. از کیلو هش برای ۱۰۰۰ هش، مگا هش برای ۱۰۰۰ کیلوهش، تراهش برای ۱۰۰۰ مگاهش و پتاهش برای ۱۰۰۰ تراهش استفاده می‌شود. دستگاه ‌های مختلفی که برای استخراج رمز ارز های مختلف به کار می‌روند، هش ‌های متفاوتی دارند.

برای نمونه، نرخ هش دستگاهی که برای استخراج بیت کوین استفاده می‌گردد با دستگاهی که برای اتریوم استفاده می‌گردد، متفاوت است. این موضوع به وسیله‌ الگوریتم‌ های مختلفی تعریف می‌شود که توسط ارزهای رمزنگاری شده‌ مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، چون میزان مصرف حافظه و توان پردازشی در رمز ارز های مختلف یکسان نمی‌باشد.

 

🔴⚫🔴

 

چنانچه در مورد نرخ هش بیت کوین نیاز به مشاوره یا سوالی دارید میتوانید با شماره  ۰۲۱۹۱۰۰۴۳۷۲  با ما در تماس باشید. 🖤❤

امتیاز بده لطفا!